Proljetna priprema ukrasnih obloga
Leier korisni savjeti za održavanje ukrasnih obloga
Dolaskom proljeća i prolaskom zime, u parkovima započinju radovi održavanja te priprema za proljetno i ljetno razdoblje koje uključuju „liječenje” oštećenja na biljkama, sadnju novih biljaka te obogaćivanje zemlje hranjivim tvarima. Uz navedene radnje, važan zadatak predstavlja i obnavljanje i priprema obloga koje čine bitan dio parkova i ukrasnih vrtova. Redovito se postavlja pitanje: na što treba pripaziti tijekom takvih radova i općenito te zašto se trebamo brinuti o već sagrađenim i naizgled neoštećenim oblogama?
Kolni prijevoz preko opločnika
Projektiranje ukrasnih obloga, prometnih konstrukcija obiteljskih kuća ili javnih prostora vrši se prema važećim propisima ili pravilima struke. Planiranje sanacije oštećenja uslijed povećanog opterećenja ili nepredviđene uporabe obloga izričito je važno. Takvim većim opterećenjem smatra se, na primjer, sadnja ili obnavljanje parkova uz već postojeću oblogu pomoću radnih strojeva velike težine. Manipulacija metalnim predmetima kao što su, na primjer, kontejneri s metalnim kotačima mogu uzrokovati površinska oštećenja neposredno na površini obloge te se u takvim slučajevima traži primjena vozila s gumenim kotačima.
Održavanje opločnika
U slučaju intenzivno opterećenih obloga, pijesak iz fuga sklon je tonjenju u niže slojeve uslijed dinamičkog opterećenja. Taj proces će se nastaviti odvijati sve dok se razmaci i otvori u nižim slojevima ne popune. Proces koji se odvija na gornjem dijelu može se izbjeći stalnom brigom o oblozi i dodavanjem pijeska. Nakon primjene usisnih strojeva za održavanje obloga, navedeno održavanje ima još veći značaj. Cementiranjem fuga taj proces prestaje, ali obloga uobičajeno zahtijeva stalnu brigu tijekom prve 2-3 godine.
Održavanje krajem zime
Nečistoće koje su se tijekom zime nakupile na oblogama odstranjuju se putem održavanja koje se provodi na završetku zimskog razdoblja. Navedeno se može izvesti pomoću alata ili strojeva čije su oštrice zaštićene drvenom ili plastičnom oblogom. Odstranjivanje leda ili sprječavanje proklizavanja smije se vršiti isključivo odgovarajućim i propisanim sredstvima za beton koji ne štete okolišu.
Čišćenje
Onečišćenu oblogu možemo brzo i lako vratiti u njezino prvobitno stanje koristeći strojeve za čišćenje velikih kapaciteta i potpunim čišćenjem površine obloge. U našoj državi postoji više poduzeća čiji je strojni park specijaliziran izričito za navedene radnje. U čišćenju obloga naših kuća koristimo uređaje za pranje pod visokim tlakom, pazeći da nečistoću odstranjujemo ravnim mlazom pod kutom od 45 stupnjeva s ~50 cm visine i pod maksimalno 150 bara tlaka. Ove kriterije zadovoljavaju mali i srednji uređaji za kućansku uporabu s radnim tlakom od 120-150 bara. Na tržištu se mogu nabaviti i brojna sredstva za čišćenje koja su pogodna za odstranjivanje jakih onečišćenja s betonskih površina. Važno je napomenuti da je beton materijal osjetljiv na kiselinu te se preporučuju samo alkalna sredstva. U slučaju primjene kemikalija, potrebno je obratiti posebnu pozornost na zaštitu okoliša. Ni tijekom tretmana, niti prilikom biološke razgradnje, ne smije doći do oštećenja okoliša. Nakon procesa čišćenja, jako opterećene betonske obloge potrebno je tretirati neutralnim sredstvima za impregnaciju koja oblozi daju posebnu zaštitu. Moguće ih je nabaviti u slobodnoj prodaji.
Impregnacija površine
Nakon općeg proljetnog čišćenja naših obloga, preporučujemo da površine od prirodnog kamena ili betonskih proizvoda tretirate prikladnim sredstvom za impregnaciju. Taj tretman sprječava apsorpciju zemljanih čestica male i srednje težine u materijal obloge te, u slučaju teških zemljanih čestica, olakšava njivo odstranjivanje. Pored sprječavanja onečišćenja, navedena sredstva obnavljaju i osvježavaju boje tretirane obloge zahvaljujući njihovim regenerativnim svojstvima. Tvornički impregniranu oblogu preporučeno je impregnirati svake dvije godine.
Sadnja biljaka
Prilikom dopunjavanja ili sadnje novih biljaka pored obloženih površina, potrebno je obratiti pozornost na to da cvijet, plod ili biljni sokovi koji cure iz određenih biljaka mogu dospjeti i na obloženu površinu te da bi mogli uzrokovati trajne mrlje ili promjenu boja. Prema tome, biljke koje se sade neposredno uz oblogu treba birati s ciljem izbjegavanja neugodnih posljedica tog suživota. Ne zaboravimo, održavanje naših obloga nije važno samo unutar stambenog prostora. Vanjske obloge također su dio stambenog okruženja i one također zahtijevaju trajnu brigu, a njihov estetski izgled obloga bit će nam trajna zahvala za uložen trud!