Vrtlar Balint je odabrao Durisol povišene gredice!
Kada netko razmišlja o gradnji visoke gredice, kao prvi korak obično zamisli novu građevinu u svom vrtu. Pokušava ju slikovno uskladiti sa svojim vrtom, osmisli gdje će stajati, kakvog će oblika biti i koje će biljke u nju zasaditi. Onda mašta kako će jednog sunčanog ljetnog jutra izaći u svoj vrt, elegantno iščupati neki manji korov i ubrati svježu rajčicu za doručak. I to sve u papučama!
Nakon toga pogleda na internetu što drugi imaju. Na fotografijama pronađe divne, rustikalne, visoke žardinjere, ali iskustva pokazuju da drvene brzo istrunu, da ih je potrebno održavati, a da nisu ni jeftine. Neka onda bude od betona ili kamena, ali ne od bilo kakvog betona, već od lagane kombinacije drveta i betona! Takav materijal je trajan, otporan na mraz, propušta zrak te, zbog debljine zidova, dobro izolira toplinu. Rješenje sam našao u Leier ponudi za vrt. Povrh toga, tako se lako i jednostavno sastavlja – kao lego kockice. Nije jeftina, ali je pametno kreirana i vidi se da će biti dobra zabava za cijelu obitelj.
Otkud povišena gredica?
Kada sam pretražio aktualnu ponudu (proizvođač pod imenom Durisol nudi proizvode od lakog betona) postao sam nesiguran, nisam znao koji oblik odabrati. Naime, ima ih šest vrsta. Najjednostavnija i najjeftinija visoka žardinjera četvrtastog je oblika, a svaka njezina stranica je 120 cm. Ima jedna veća koja se sastoji od dva kvadrata: na kraju sam tu odabrao. Postoje šesterokutne, one u obliku slova „L“ ili „U“, i sve se čine vrlo praktične. Smatram važnim da nigdje ne bude preširoka te da sa svih strana mogu lako dosegnuti sredinu. Iz tog aspekta je „U“ oblik najpraktičniji. Naime, čovjek stoji na jednom mjestu, a gredica ga okružuje s tri strane. Tako vrtlariti je san! Očito su sve sastavljene od istih „lego“ elemenata, a samo maštoviti raspored čini građevine raznolikima. Koji god čovjek da ih naručuje, može birati između „jednostavne“ inačice ili paketa dopunjenog sa zemljom za cvijeće: s potonjom inačicom isporučuje se i vreća zemlje za 10-15 cm debelog sloja zemlje za cvijeće. Ja sam naručio taj dopunjeni paket i, kao što se kasnije ispostavilo, dobro sam prošao.
U vrt mi je stigla kamionom sa kranom
Narudžba putem Leier trgovca je jednostavna, a proizvodi se, po pristojnim cijenama, dostavljaju na adresu na paleti (paušalno za približno 7000 Ft + paleta, odnosno ukupno za 1manje od 10 000 Ft). Mnogo bolja opcija u usporedbi s vozikanjem više stotina kilograma u automobilu. Dostavu inače vrši kamion s kranom koji nije prevelik. Dostavljač se prijedostave najavio pozivom te smo dogovorili kad točno da dođe. Kad je stigao, parkirao je uz ogradu i kranom spustio paletu u vrt, na vrtnu cestu, točno gdje sam tražio. Beton na prvi pogled djeluje težak, ali nije: cijela paleta teži 295 kg, što je ukupna težina kompletne povišene gredice. Na vrh pošiljke spustio je pripadajuće vreće sa zemljom (16 komada od po 20 litara; također Leier proizvod).
Jednostavno ručno sastavljanje elemenata
Dosada je sve bilo kako treba. Otvorio sam upute za sastavljanje i pročitao najvažnije korake. Na kraju je sve jako jednostavno samo treba paziti da se elementi slažu jedni na druge u skladu s crtežom te da ih na kraju fiksiramo s priloženim metarskim metalnim šipkama.
Alat uopće nije potreban, iako su na kraju čekić i letva dobro poslužili kada je šipke trebalo zabiti na mjesto. Kako je beton ipak tvrd, predlažem da posao obavite u rukavicama! I mali savjet iz priručnika: ako netko ima neku individualnu ideju i želi krojiti elemente prema osobnoj želji, dovoljna je obična pila jer se bočni zidovi lako režu.
Nije svejedno gdje ćete postaviti povišenu gredicu
Prvo sam odredio mjesto na kojem će povišena gredica stajati. Kako je glavna odlika gredice da se u proljeće brzo zagrijava i da povrće u njoj brzo sazrijeva, predvidio sam izrazito sunčano mjesto. Drugi je aspekt bio da je duža os okrenuta prema smjeru sjever-jug, tako da sunce „obilazi“ zasađene biljke. Tako na sredinu mogu zasaditi neku veću biljku koja neće oduzimati svjetlo ostalima.
Radi jednostavnije njege, temelj visoke gredice treba postaviti vodoravno. Kod mene je kosina tla bila tako mala da se time nisam opterećivao. Prvi red sam jednostavno položio na travu da služi kao temelj, a tek nakon toga sam izvršio manje korekcije. Kad je sve stajalo kako treba, 4 reda elemenata složio sam u tren oka. Na krajevima svih elemenata nalaze se rupe koje se pri ugradnji namjeste da budu točno jedna iznad druge. Kada je betonski okvir gotov, kroz kutove jednostavno propustimo velike čelične šipke koji onemogućuju daljnje pomicanje elemenata. Svaki bočni element visok je 20 cm, tako da je ukupna visina 80 cm. Povišenu gredicu ne treba do vrha napuniti zemljom. Dobro je ako mali rub ostane prazan kako bi biljkama služio kao zaštita od vjetra.
Kako sam bio gotov, obitelj se okupila oko gredice te joj se divila, a čak su se i susjedi okupili kod ograde. Svi su imali ideju što bi trebalo uzgajati. Ja sam pak razmišljao kako – a poglavito čime – da ju napunim. Razmišljam o 5 slojeva koje će pokrenuti brzi rast biljaka. Plan mi je krenuti s mladicama jer smo već debelo u sezoni i ne želim zakasniti, ali o tim stvarima ću vam detaljno pisati sljedeći put.
Izvor: www.balintgazda.hu